Przygotowując się do wyjazdu autokarowego, raczej rzadko zwracamy uwagę na wielkość i ciężar zabieranych toreb. Wynika to często z błędnego założenia, że ścisłe ograniczenia w tym zakresie dotyczą jedynie samolotów. W praktyce jednak jest inaczej, o czym przekonał się niejeden podróżny. Ile więc bagażów możemy zabrać na wyjazd? Przekonaj się sam!

Bagaż podręczny i podstawowy w autokarze - czym się od siebie różnią?

Skąd się wzięło przekonanie o braku limitów przewozowych w autobusach? Prawdopodobnie główną przyczyną jest w tym przypadku mniejsza skrupulatność kontrolujących, niż w przypadku transportu lotniczego oraz wiara, że "jakoś się to upchnie". Obecnie jednak absolutnie nie powinniśmy przesadzać z wielkością zabieranych walizek, gdyż prawie wszyscy przewoźnicy ustalają bardzo konkretne normy dla pasażerów. Dodatkowe przedmioty zabierane są tylko w przypadku wolnego miejsca oraz po uiszczeniu opaty. Wbrew pozorom sytuacja ta ma też zalety - przede wszystkim daje nam gwarancję, że nikt nie zmiażdży przewożonych rzeczy w ramach "dopychania" na siłę cudzego nadbagażu. W tym miejscu warto więc podkreślić, że z większość firm świadczących usługi autokarowe rozróżnia dwa rodzaje bagażu:

 • podręczny - czyli z reguły torbę zabieraną z sobą do pojazdu, która zawiera najpotrzebniejsze rzeczy.
 • podstawowy - czyli walizkę z ubraniami, kosmetykami czy innymi zbędnymi podczas jazdy przedmiotami.
  • Limit bagażu w autokarze

   Ile wynoszą limity bagażowe w przewozach autokarowych?

   Jak już wspomnieliśmy, wybierając się w podróż autobusem, musimy liczyć się z konkretnymi ograniczeniami, dotyczącymi wielkości i masy zabieranych rzeczy. Przed rozpoczęciem pakowania, zawsze powinniśmy jednak upewnić się, jakie limity obowiązują u konkretnego przewoźnika. Wbrew pozorom istnieją w tym przypadku spore różnice, wynikające z wielkości pojazdów i polityki firm oferujących przewóz. Ogólnie rzecz biorąc, można jednak określić pewne widełki dla obu rodzajów pakunków:

   • bagaż podręczny - jego ciężar może wynosić od 4 do 7 kg, a wielkość to około 80-100 cm - liczy się ją poprzez zsumowanie długości, szerokości i wysokości.
   • bagaż podstawowy - może mieć on masę od 20 do 30 kg i rozmiar około 150-200 cm.

   Bagaż w autokarze - o czym jeszcze pamiętać?

   Udając się w podróż rejsowym autokarem, powinniśmy też pamiętać o kilku innych kwestiach, związanych z przewożonymi przez nas rzeczami. Przede wszystkim opłaca się dobrze przemyśleć, co zabrać i jak rozplanować rozłożenie rzeczy, byśmy nie mieli potem problemu z wyciągnięciem np. wody do picia z luku. Dobrze jest też zwrócić uwagę na pieniądze, biżuterię i inne wartościowe przedmioty, które najbezpieczniejsze będą przy nas. Kolejna kwestia to odpowiednie podpisanie walizki umieszczonej w luku, by nie było wątpliwości dotyczących jej właściciela. Warto przy tym też podkreślić, że z nieco inną sytuacją będziemy mieli do czynienia w przypadku wynajmu autokaru. Wtedy z reguły możemy liczyć na indywidualne i mniej restrykcyjne określenie, ile i jakiego bagażu mogą zabrać ze sobą poszczególni podróżni. A jeśli szukasz firmy z Warszawy, oferującej nowoczesne i pojemne pojazdy, to odwiedź stronę autokarwarszawa.pl - gwarantujemy, że dowieziemy Cię szybko i bezpiecznie!

   Wybierając się w podróż, powinniśmy pamiętać o obowiązujących limitach dotyczących toreb, plecaków i walizek. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nikt nie zakwestionuje wielkości zabranych przez nas bagaży i co więcej - ułatwimy też życie innym, którzy nie będą musieli się głowić nad tym, jak zmieścić nasze rzeczy.