Wyjazd dziecka na szkolną wycieczkę czy letni obóz to zawsze duże wydarzenie także dla rodziców. Co jasne, szczególnie dużą wagę przywiązują oni do kwestii bezpieczeństwa podczas samej podróży. Jeśli odległość nie jest spora, opiekunowie wolą przemieszczać się wynajętym autokarem. Aby mieć pewność, że Twoje pociechy albo podopieczni są w dobrych rękach, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Bezpieczny przewóz małych pasażerów: obowiązki kierowcy

Czy przewozy autokarowe w ogóle są bezpieczne? W końcu o wypadkach samochodowych słyszy się dość często. Obecna sytuacja jest jednak znacznie lepsza niż jeszcze dwie czy trzy dekady temu. W dużej mierze wynika to powszechnego przykładania coraz większej wagi do odpowiedniego stanu technicznego pojazdów, a także samych kierowców. Warto przy tym wiedzieć, że na prowadzących autokar spoczywa szereg obowiązków takich jak:

  • posiadanie przy sobie wszystkich niezbędnych dokumentów potwierdzających stan pojazdu, aktualne ubezpieczenie oraz kwalifikacje zawodowe,
  • sprawdzenie autokaru przed wyjazdem, kontrolowanie jego sprawności w trakcie podróży,
  • przestrzeganie ogólnych zasad ruchu drogowego, dbanie o bezpieczeństwo podróżnych – także podczas wsiadania i wysiadania,
  • zachowywanie szczególniej ostrożności w trudnych warunkach pogodowych, a także podczas jazdy w górach czy na krętych drogach.

Jak wiadomo, kierowca zawsze powinien być też trzeźwy i wypoczęty, a w przypadku dłuższych tras musi przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy – często w takiej sytuacji konieczna jest pomoc drugiego kierującego, aby móc dokonać zamiany.

W jakie zabezpieczenia powinien być wyposażony autokar?

Dobry kierowca jest niezbędny dla zapewnienia podróżnym bezpieczeństwa, jednak same umiejętności i rozwaga nie wystarczą. Równie ważny będzie wynajęty autokar, posiadający odpowiednie wyposażenie. Podstawą są oczywiście pasy bezpieczeństwa, które od 2007 roku są obowiązkowe w każdym nowym pojeździe. Warto też zwrócić uwagę, że kolejne generacje posiadają coraz bardziej dopracowane konstrukcję i dodatkowe systemy wsparcia kierowcy. Aktywny tempomat, systemy antypoślizgowe, stabilizacji jazdy czy hamowania awaryjnego zdecydowanie zwiększają szanse na uniknięcie kolizji i pozwalają na zminimalizowanie jej skutków.

Przewozy autokarowe dzieci

Komfortowy transport autokarowy – co to znaczy?

Bezpieczny autokar powinien zapewniać komfort przemieszczania się. Wynajmujący nierzadko o tym zapominają, bo wychodzą z założenia, że dzieci mogą „obyć się” bez klimatyzacji czy wydajnego ogrzewania. Skutkuje to często dolegliwościami zdrowotnymi w trakcie jazdy i po jej zakończeniu. Kiepskie warunki są też niekiedy bezpośrednią przyczyną rozdrażnienia i niezbyt rozsądnych pomysłów najmłodszych, co czasem prowadzi do kontuzji i wypadków. Szukając autokaru na wynajem dla grupy szkolnej, zwróć szczególną uwagę, czy posiada on niezbędne wyposażenie.

Kontrola nim autokar wyruszy na trasę

Każda firma świadcząca usługi autokarowe – niezależnie od tego, czy mieści się w Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy Suwałkach – zawsze będzie twierdzić, że jej pojazdy są w pełni sprawne, bezpieczne, a kierowcy to doskonali fachowcy. Co ważne, obecnie jest to często prawdą. Mimo to będąc organizatorem wyjazdu, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. W tym przypadku polega ona na przeprowadzeniu pełnej kontroli stanu wynajętego autokaru, dokumentów oraz kwalifikacji i trzeźwości kierowcy. Pomocą służy Policja oraz ITD, do których należy zgłosić się dzień przed planowanym wyjazdem. Służby te na pewno profesjonalnie sprawdzą, czy wszystko jest w porządku.

Wybierz fachowe usługi i bądź spokojny!

Przygotowując wyjazd dzieci autokarem, na pewno nie powinno się za wszelką cenę szukać oszczędności. Nie raz, niestety, były one przyczyną poważnych problemów w trasie, a nawet groźnych wypadków. Każde takie zdarzenie rodzi problemy – zarówno dla właścicieli autokaru, jak i organizatorów wycieczki. Lepiej od razu skorzystać z usług sprawdzonych podmiotów – takich jak nasza firma – Dariusz Wysocki Przewozy Autokarowe z Warszawy. Gwarantujemy, że flota użytkowanych pojazdów spełnia najwyższe wymagania w zakresie komfortu i bezpieczeństwa, a kierujący pojazdami to specjaliści z długoletnim doświadczeniem. Nie czekaj – skontaktuj się z nami, by poznać bieżącą ofertę.