Czasy kiedy sprawy takie jak wynajęcie autokaru w Warszawie czy jakimkolwiek innym mieście można było załatwić ustnie, na szczęście dawno minęły. Dziś każdy organizator czy przewoźnik dbają, by wszystkie kwestie formalne zostały dokładnie określone. Takie podejście jest bardzo słuszne, jednak wymaga od obu stron wiedzy na temat najważniejszych elementów dobrej umowy. Jeśli chcesz wiedzieć, co powinno znaleźć się w dokumentach, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Umowa gwarancją dla obu stron

Mimo że korzystanie z profesjonalnie przygotowanych umów na świadczenie usług jest dziś normą, to w dalszym ciągu niektórzy podważają tę konieczność. Takie podejście nie sprawdzi się, gdy dojdzie do sytuacji kryzysowej. Wówczas okazuje się, że interesy nawet blisko współpracujących podmiotów są rozbieżne. Sporządzenie umowy obejmującej wiele zagadnień zwyczajnie się opłaca. Wbrew spotykanemu niekiedy przekonaniu nie świadczy to o czyjejś podejrzliwości – raczej o dobrych intencjach najemcy i czarterującego, którzy nie unikają odpowiedzialności i gwarantują wysoką jakość usług. Jakie elementy powinna zawierać dobra umowa na wynajęcie autokaru?

Zakres i koszt usługi

Ogólne zasady zawierania umów są określone przez stosowne przepisy, dlatego też nie będziemy przypominać o podstawowych danych. Na pewno musimy jednak zwrócić uwagę na doprecyzowanie zakresu usługi i ceny – z uwzględnieniem warunków, które mogą wpływać na jej podniesienie lub obniżenie. W dokumencie koniecznie powinny znaleźć się też takie informacje jak: godzina i miejsce podstawienia autokaru, ogólny harmonogram podróży, liczba kierowców oraz ewentualnie zakres dodatkowych ubezpieczeń. Dokładnie określona musi też zostać marka, rok produkcji i numer rejestracyjny wynajmowanego pojazdu.

Kwestie techniczne, wyposażenie autokaru

Drugą bardzo ważną kwestią jest dokładne rozpisanie warunków, jakie powinien spełniać autokar na wynajem. W tym przypadku opłaca się zwrócić uwagę zarówno na kwestie ogólne – tj. dopuszczalną liczbę pasażerów czy sprawność techniczną, jak i te bardziej szczegółowe. Które zatem elementy wyposażenia są istotne dla komfortu i bezpieczeństwa podróżnych?

 • aktywne systemy wsparcia kierowcy,
 • pasy,
 • foteliki dla dzieci,
 • klimatyzacja,
 • toaleta,
 • rozsuwane i pochylane fotele,
 • wielkość przestrzeni bagażowej,
 • DVD,
 • barek i lodówka.

Oczywiście nie wszystkie elementy z powyższej listy muszą znaleźć się w wynajętym przez nas autokarze – część z nich jest zbędna, szczególnie w przypadku krótkich wyjazdów. Dobrym wyborem są z pewnością przewoźnicy, których oferta zawiera szczegółowe określenie stanu pojazdu. To dodatkowa gwarancja jakości.

Kwestie techniczne wyposażenia autokaru

Opłaty dodatkowe

Bardzo często pomijaną kwestią w umowach o przewozy autokarowe jest problem tzw. opłat dodatkowych. W pojęciu tym mieszczą się takie koszty jak np.:

 • wyżywienie i noclegi kierowców,
 • przejazd drogami płatnymi,
 • opłaty wjazdowe i ekologiczne,
 • korzystanie z parkingów.

Wbrew pozorom wszystkie te elementy razem mogą przełożyć się na całkiem pokaźną kwotę. Zawsze zachodzi też szansa pojawienia się innych nieprzewidzianych wydatków. Wyraźne określenie strony pokrywającej je pozwoli na uniknięcie nieporozumień i ułatwi oszacowanie realnego kosztu organizacji wyjazdu.

Przezorny zawsze ubezpieczony

To powiedzenie bez wątpienia zawiera w sobie dużo racji. Co jasne, nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania ryzyka, jednak już samo ograniczenie potencjalnych zagrożeń w ramach obowiązujących przepisów z pewnością pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Sposobem na dodatkowe zabezpieczenie się może być też nawiązanie współpracy z profesjonalnym i sprawdzonym przewoźnikiem, takim jak nasza firma, oferująca m.in. przewozy autokarowe w Warszawie. Wysokie standardy wewnętrzne często okazują się gwarancją braku problemów podczas wyjazdu.

Dobrze sporządzona umowa to oczywiście taka, która obejmuje nie tylko sam jej przedmiot, ale i zasady realizacji usługi oraz odpowiedzialności w sytuacjach nietypowych. Bez zwrócenia uwagi na wszystkie wskazane zagadnienia, wynajęcie autokaru zawsze będzie wiązać się z pewnym ryzykiem. Odwiedź więc już dziś stronę internetową autokarwarszawa.pl i sprawdź, jak dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów!